Industrinis stilius – lakoniškas ir funkcionalus, tačiau tinkamas, anaiptol, ne vien „lofto“ tipo patalpoms, pasižyminčioms atviromis gamyklinio tipo erdvėmis, bei nepaslėptomis statybinėmis konstrukcijomis, apipavidalinti. Industrinio stiliaus baldai ir interjero akcentai puikiai atrodo ir įprastame bute, privačiame name, ar biure, sumaniai suteikiant jiems pramoninio stiliaus savybių.
Industrinio stiliaus žavesys pavergė daugelį gyvenamųjų erdvių ir biurų savininkų, besiorientuojančių į lakonišką praktiškumą, bei teikiančių pirmenybę moderniam interjerui. Tai yra tikslių linijų, aiškios formos, kiek tamsesnio kolorito ir minimalistinio stiliaus dermė. Pastaroji iš dalies nulemta šio interjero stiliaus gimimo vietos – buvusių pramoninių pastatų, pertvarkytų gyvenamosioms erdvėms.
Vis dėlto, industrinis stilius interjere skiriasi nuo savo pirmtako „lofto“ tuo, kad pastarojo stiliaus atveju, gamyklų patalpos būdavo sąmoningai pertvarkomos į gyvenamąsias patalpas. Tuo tarpu industriniame stiliuje veikia priešingas dėsnis: gyvenamosioms erdvėms būdingas dizainas stilizuojamas, siekiant priartinti jį prie pramoniniams pastatams būdingo stiliaus.
Industrinio stiliaus baldai
Industrinio stiliaus baldams, be paminėtų aspektų, būdingas originalumas, minimalistinis patrauklumas, formos bei funkcionalumo dermė. Beje, industrinis stilius dažniausiai naudojamas kuriant atskirus baldus, o ne interjerą plačiąja prasme. Tokių baldų pavyzdžiai: stalas, spintelė ar komoda. Pastaroji atlieka daugiafunkcio gaminio, galinčio stovėti bet kurioje namo ar buto dalyje, vaidmenį. Toks industrinio stiliaus baldas įspūdingai atrodys prieškambaryje, svetainėje ir net vonios kambaryje.
Rinkdamiesi baldus industrinio stiliaus interjerui, teikite pirmenybę paprastumui ir funkcionalumui. Minkštųjų baldų apmušalai turi būti neutralios spalvos, neišsiskiriantys pertekliniais dekoro elementais. Raukiniai, ryškūs, dėmesį atkreipiantys raštai ir kitos panašios puošybos detalės industriniam stiliui netinkamos. Puošdami namus šios krypties baldais ir aksesuarais vadovaukitės taisykle „Daugiau yra mažiau“.
Industrinis stilius – odė minimalizmui
Pagrindinis industrinio stiliaus aspektas – minimalizmas. Šiuo stiliumi suprojektuotose erdvėse baldų ir namų apyvokos daiktų kiekis nėra ženklus. Tačiau suteikiama pakankamai vietos daiktams susidėti. Puikiu pavyzdžiu gali tapti sendinto dekoro komoda su keliomis durelėmis, iš išorės atrodanti santūriai, tačiau viduje talpinanti nemažą kiekį daiktų, sustatomų ant įvairaus dydžio lentynėlių.
Dekoro perteklius industriniam stiliui taip pat nėra būdingas. Tačiau gana dažna šiam stiliui priskiriamų baldų apdailos technika yra sendinimas. Jį atliekant, imituojami įbrėžimai, apsilaupymai ar nusitrynimai. Vėliau sukurti defektai yra tobulinami. Kiek kitokia industrinio stiliaus objektų apdailos tendencija yra žaidimas spalvomis, kai akcentuojamos tamsesnės, sodresnės spalvos. Pavyzdžiui, juoda, šlapio asfalto ar deginto ąžuolo spalva.
Tamsesni aptariamo stiliaus baldai ar interjero elementai puikiai dera su natūraliomis, šviesiomis sienų ar grindų dangos spalvomis. Be to, pasirinkus vieną industrinio dizaino objektą, pavyzdžiui, originalų šviestuvą, galima visiškai pakeisti dekoruojamos erdvės veidą, suteikiant jai išskirtinumo. Žinoma, būtų gerai, kad dominuojanti pasirinkto objekto spalva bent nežymiai atsikartotų ir kituose elementuose. Tuo tarpu, bendra apdaila gali būti švelnesnių charakteristikų ir spalvų.
Industrinis interjero stilius – atsiradimo istorija
Industrinio interjero stiliaus gimtine laikomos Jungtinės Amerikos Valstijos, tačiau nuomonės dėl jo atsiradimo laiko skiriasi. Kai kas mano, kad ši interjero dizaino kryptis susiformavo praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje, kai JAV suaktyvėjo pramonės objektų veikla. Visose valstijose buvo atidaromos naujos įmonės, statomi ištisi gamyklų rajonai. Šiame fone urbanistikos estetika formavosi ir išsiskyrė kaip atskiras literatūros, muzikos, mados ir interjero dizaino stilius.
Kiti industrinės interjero krypties gimimą sieja su Didžiąja depresija, siautusia 1929–1933 m., kai daugeliui gamyklų teko užsidaryti arba persikelti į periferijas. Dėl šios priežasties, jų savininkai nenaudojamus pastatus pradėjo nuomoti gyvenamosioms reikmėms. Ir jei iš pradžių industrinis tokių erdvių stilius buvo siejamas su ekonomine krize, tai artėjant aštuntajam dešimtmečiui tokių pastatų dizainas tapo tikru mados klyksmu.
Dizainerių išgražintos gamyklų patalpos buvo verčiamos biurais, barais, meno galerijomis, viešbučiais ir parduotuvėmis. Iš jų industrinis stilius persikėlė į gyvenamųjų patalpų interjerus. Tiek buvusiose pramoninėse patalpose; tiek standartiniuose butuose, kuriuose aptariama interjero stilistika kuriama, pasitelkiant atitinkamo dizaino baldus ir aksesuarus. Pirmuoju atveju toks industrinis stilius vadinamas „natūraliuoju“. Antruoju atveju – „dirbtiniu“. Tačiau abu jie atrodo įspūdingai, o daugeliui mūsų kur kas lengviau įgyvendinamas – antrasis.
Dar keli industrinio stiliaus aspektai
Industrinis interjero stilius anksčiau nebuvo išskiriamas kaip savarankiška interjero dizaino kryptis. Tai buvo labiau kasdienio gyvenimo dalis tų, kurie pasirinko originalesnes gyvenamąsias, darbo ar kūrybos erdves. Tačiau vėliau išmokome vertinti šį stilių už išraiškingumą ir nepretenzingumą. Be to, industrinis stilius išsiskiria paprastumu, puikia funkcijos ir formos derme. Šis stilius yra ne tik patogus, bet ir patrauklus, bei išskirtinis.
Toliau išvardijame pagrindinius industrinio interjero dizaino aspektus, į kuriuos verta atkreipti dėmesį, kuriant šio stiliaus akcentais papildytas erdves:
- Grubios tekstūros;
- Minimalizmas;
- Pertvarų nebuvimas ir patalpų padalijimas į zonas;
- Aukštos lubos, kolonos, platūs langai;
- Pramoninėms erdvėms būdingi atributai;
- Noras ne slėpti, o atidengti santechnikos ir elektros instaliacijos dalis;
- Natūralūs atspalviai, ryškių spalvų vengimas.
Žinoma, niekas neverčia jūsų namų dekoravimui industriniu stiliumi rinktis tamsių „darbinių“ tonų, galite juos paįvairinti spalvingais ir įdomiais akcentais ar aksesuarais. Pavyzdžiui, visą miegamąjį galite suprojektuoti industriniu, minimalizmu ir grubumu pasižyminčiu, tamsokų atspalvių stiliumi, o ant lovos pakloti ryškią lovatiesę. Pastarąją taip pat galite papuošti spalvotomis dekoratyvinėmis pagalvėlėmis ir virš lovos pakabintu spalvingu paveikslu. Taip sukursite unikalų miegamojo kambario interjerą, kuris visada suteiks puikią nuotaiką.
Kodėl apsimoka rinktis industrinio stiliaus baldus?
Visų pirma, industrinio stiliaus baldus apsimoka rinktis dėl jų funkcionalumo. Jie taps puikia investicija, vertinantiems pastarąją savybę. Na, o šiomis dienomis, kai net nedidelio ploto gyvenamosios patalpos stebina savo kainomis, nesinori jų perkrauti vien patraukliai atrodančiais, tačiau jokios konkrečios funkcijos neatliekančiais baldais.
Industrinio stiliaus baldai yra lakoniški ir paprasti. Jų linijos bei formos – tiesios ir aiškios. Industriniai kavos staliukai, komodos, indaujos dažnai išsiskiria patogiomis, paaukštintomis metalinėmis kojelėmis, po kuriomis be vargo pravažiuoja robotas-siurblys; medinėmis detalėmis; nepretenzinga apdaila. Na, o minkštieji baldai – sofos ir foteliai – pasižymi neutralių atspalvių paprasto audinio apmušalais. Ar Jus jau užvaldė industrinio stiliaus žavesys?